Na važnoj saobraćajnici koja polazi od Novog Sada, preko Iriškog venca, srednjim delom južnih obronaka Fruške gore spušta se do Rume, smeštena je opština Irig. Poznat voćarsko-vinogradarski reon, sa velikim vinskim podrumom, ima bogatu kulturnu tradiciju.
Prošlost ovog mesta ostavila je dosta traga i na savremenoj fizionomiji. Centar grada sačuvan je kao ambijentalna celina u čemu poseban značaj ima ulica Ivo Lole Ribara u kojoj su najbolje sačuvani ostaci nekada snažnog trgovačko-zanatlijskog grada i arhitektura XIX veka.
U centru je trg, ranija pijaca okružena jednospratnim kućama, građene u stilovima baroka, klasicizma i secesije sa dućanima u prizemlju što odražava nekadašnje trgovačko-zanatlijske funkcije naselja.
Od posebnog značaja u ovom delu je ribarski trg, crkva sv. Nikole, zgrada „Srbske velike škole“ iz 1831. godine, zgrada „Iriškog sreza i Iriškog suda“ iz 1910-1912. godine, zgrada restorana „Irig“ iz druge polovine XIX veka.
Put kroz Irig delimično pregrađuje kuća koja deluje najstarije i nazivaju je ”turska kuća”, iako nije toliko stara. Posle Drugog svetskog rata izgrađeno je nekoliko novih zgrada čime je sklad ovog ambijenta znatno narušen.
Naročiti značaj u ovoj Sremskoj opštini koja broji blizu 5.000 stanovnika ima Prva srpska čitaonica.
Srpska čitaonica u Irigu kao prvo i najstarije čitalište kod Srba uopšte, osnovana je 14. januara 1842. godine. Osnovali su je rodoljubivi i preduzimljvi Irižani predvođeni svojim sveštenicima i učiteljima, u želji da sačuvaju svoj nacionalni i kulturni identitet u austrijskoj carevini.
Tradicionalne manifestacije u Irigu su Dositejevi dani, Pudarski dani i druge. Značajni turistički potencijal su poznati fruškogorski manastiri.