Кapetan šikloške tvrđave Peter Sentđerđi simboličnim pucnjem označio je dolazak novih prijatelja u grad i potpisivanje deklaracije o bratimljenju sa Irigom. Desilo se to u jednoj od najstarijih i najočuvanijih tvrđava kod suseda koja je i Mađarima i Srbima služila za zajedničku odbranu od Turaka.
„Širok je spektar oblasti za saradnju: pre svega u turizmu, posebno u oblasti velnesa, vinskog turizma i graditeljskog nasleđa kojima su bogata oba grada. Razvijaćemo saradnju u oblasti obrazovanja zbog mladih ljudi sa obe strane granice, povezivaćemo kulturne institucije, ali nam je veoma nam je važna i ekonomska saradnja“, rekao je Gabor Rigl, gradonačelnik Šikloša.
Predsednik Opštine Irig Tihomir Stojaković rekao je da imaju slične vinograde i bogato kulturno nasleđe.
„Imamo skoro iste vinograde, vina su im prelepa, kulturno nasleđe imaju izuzetno bogato i došli smo na ideju da se pobratimimo. Ono što planiramo u narednom periodu da zajednički učestvujemo na projektima Evropske unije, da sarađujemo u oblasti sporta i kulture“, navodi Stojaković.
U tvrđavi koja je nastala u 13. veku posebna soba posvećena je srpskom nasleđu u Baranji. Irig i Šikloš posebno povezuje srpski knez Štefan Štiljanović koji se u 16. veku, sa tadašnjim ugarskim snagama borio protiv Turaka.
Lokalni Srbi su 1738. godine podigli hram Srpske pravoslavne crkve u centru Šikloša, što svedoči o viševekovnom boravku Srba na ovim prostorima.
Ikonostas hrama u Šiklošu pleni svojom lepotom, a obredi u hramu su retki jer je Srba u naselju tek pedesetak:
„Vezani smo jer smo bili ista država, a sada u novije vreme, pokušavamo da se vežemo preko turizma. Кao zajednica, imamo izuzetnu pomoć države u Mađarskoj, tako da su nam sva vrata otvorena“, kaže Siniša Nožica, potpredsednik samouprave Srba u Šiklošu.
Bratimljenje sa Irigom domaćini u Šiklošu su priredili za Dan svog grada odajući time posebnu čast novim srpskim prijateljima.
Izvor: RTS