Postoji jedno izuzetno mesto, ušuškano među brdima Fruške gore, mesto čarobne prirode, termalnih izvora, vinarija, hotela i svetinja, mesto gde na svakom koraku možete upoznati istoriju. I onda sa punim pravom kažemo da svi putevi vode baš u Vrdnik.
Osim što je vazdušna banja i mesto termalnih izvora, Vrdnik je kroz vekove bio mesto istorijskih dešavanja na ovim prostorima, a u prilog tome svedoči stara Vrdnička kula koja je, ako je verovati narodnim predanjima nastala još u rimsko doba.
Prema nekim podacima, graditelj je bio rimski car Probus već 287. godine.
Кasnije izgrađeno utvrđenje od kojeg je ostala današnja kula nastalo je u 14. veku, prema podacima mađarskih istoričara. Ovo utvrđenje imalo je ulogu zaštite Vrdnika od napada osvajača.

Utvrđenje se nalazi na 400 metara nadmorske visine , a do same tvrđave se stiže peške, uzanom stazom pod velikim nagibom.
Visoka je 18 metara i služila je za osmatranje okoline, ali takođe i kao poslednje utočište braniocima za slučaj da neprijatelj nekim čudom prodre u utvrđenje. Da to nije bilo lako svedoče debele zidine kojim je utvrđenje bilo opasano. Zidine su prve popustile tako da se veći deo njih obrušio.
Grad je imao izduženu polukružnu osnovu sa ulaznom kapijom na istočnom delu bedema.Pored kapije se nalazila ulazna kula iznutra pravougaone a spolja zaobljene osnove.

Danas je od grada ostala samo donžon kula sa nešto malo bedema i ruševinom jedne kule. Prilikom istraživanja lokaliteta otkriveni su predmeti iz rimskog perioda, što ukazuje da je prvobitno utvrđenje na ovom mestu podignuto u njegovo doba kao osmatračnica i predstraža samom Sirmijumu.
Svega nekoliko stotina metara udaljeno od stare Vrdničke kule, ušuškano u netaknutoj prirodi, nastalo je poslednjih nekoliko godina i Etno naselje “Vrdnička kula” koje je dobilo naziv po staroj kuli.
Na površini od 3 hektara, sagrađeni su bungalovi za smeštaj gostiju, različitih veličina, od dvokrevetnih za mladence, pa do onih velikih, koji mogu da prime čak i šestostočlanu porodicu.
Bungalovi su građeni u etno stilu od drveta i drugih prirodnih materijala. Кako bi gosti mogli da uživaju u specijalitetima domaće kuhinje tipične za ovo podneblje, u rakiji i u vinu iz obližnjih vinograda, sagrađen je Etno restoran i vinski podrum.
Sa terase se pruža prelep pogled na Vrdnik i Frušku goru a čitav ambijent doprineće da sva vaša čula uživaju.
Etno naselje je povezano sa hotelom Premier Aqua “stazom zdravlja” dugom oko 2 kilometra, a u neposrednoj blizini je nedavno otvoren i novi hotel “Fruške terme” jedinstven u regionu.

Tako je Vrdnik, postao na daleko čuven po odličnom velnesu, bazenima i smeštajnim kapacitetima.
Pored pomenutih hotela, svi ljubitelji prelepe prirode i čistog vazduha, smeštaj mogu naći u privatnim kućama po vrlo povoljnim i pristupačnim cenama.
Da je Vrdnik početkom ove godine bio jedna od najposećenijih mesta u Srbiji govore i statistički podaci.
Foto: Netaknuta priroda Vrdnika-Infosrem
Prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, Banja Vrdnik je bila najposećenija banja u januaru 2020. godine u Vojvodini.
Banja Vrdnik je imala 3.523 dolaska i 9.345 noćenja, što je u odnosu na isti period prošle godine 104,7% povećan broj dolazaka i 49,16% povećan broj noćenja.

U odnosu na ostala banjska mesta u Srbiji Banja Vrdnik je na drugom mestu po broju noćenja, odmah posle Vrnjačke banje.
Кako nakon vanredne situacije i korona virusa nadležni ove godine apeluju na naše građane da letuju u Srbiji, mi Vam toplo preporučujemo Banju Vrdnik, nećete se pokajati….